Veselīgie našķi – smūtiji

Pēdējā laikā ļoti populāri ir kļuvuši dažādi smūtiji. Tie ir biezi, veselīgi kokteiļi, kas pamatā gatavoti no atdzesētām vai sasaldētām ogām, augļiem un dārzeņiem, pievienojot kādu šķidro komponentu, piemēram, jogurtu, pienu, sulu vai paniņas. Tā kā kombināciju iespējas smūtiju sastāvdaļām ir teju bezgalīgas, tie var būt gan ļoti viegla uzkoda, gan arī smūtijs var aizstāt veselu ēdienreizi. Ja arī jūs vēlaties izmēģināt šo gardo, bet reizē ļoti veselīgo šķidro ēdienu, sekojošā informācija būs jums noderīga.

Kā jau minējām, smūtiji ir ļoti daudzveidīgi. Ja smūtijs tiek gatavots no vieglām ogām un sulas, tas vairāk līdzināsies kokteilim, ko malkot jebkurā brīdī starp ēdienreizēm, vai to laikā. Šādus smūtijus vajadzētu lietot ikvienam, kas ikdienā nepiedomā pie sava uztura. Mūsdienās ļoti aktuāla problēma ir nesabalansēts uzturs gan bērniem, gan pieaugušajiem. Lielākā kļūda bieži vien ir tieši nepietiekams augļu un dārzeņu patēriņš. Tad nu šī ir iespēja, garšīgi un vienkārši uzņemt visas tās uzturvielas un vitamīnus, kas mums pietrūkst. Variācijas viegliem smūtijiem ir ļoti daudz. Vienkāršākais variants ir tipiskais zemeņu – piparmētru smūtijs. Tā pagatavošanai ir nepieciešamas:

  • Sauja svaigu piparmētru lapu
  • 200 g svaigu zemeņu
  • 300 ml ūdens
  • Svaigi spiesta laima sula

Taču smūtijs var būt arī pilnvērtīgs ēdiens, ja tajā ir visas nepieciešamās uzturvielas (ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki), turklāt tas ir barojošs. Šādi smūtiji, kas aizstāj kādu no ēdienreizēm ir lieliska opcija tiem, kas steidzas. Jūs varat sataisīt mājās smūtiju priekš pusdienām vai launaga un tad nebūs jāsatraucas par iešanu pusdienās. Ja domājat, ka ar smūtiju tāpat nebūsiet paēdis, jo tas ir kokteilis, nevis īsts ēdiens, jūs maldāties. Tas būs vieglas, veselīgs ēdiens, kas dos vajadzīgo enerģiju un sāta sajūtu uz ilgu laiku. Pamēģiniet banānu – zemeņu smūtiju. Tā pagatavošanai vajadzēs:

  • 1 banāns
  • 100 g svaigu zemeņu
  • 150 ml ūdens
  • 150 ml grieķu jogurts
  • Dažas Godži ogas

Šie, protams, ir tikai divi piemēri. Smūtijus var gatavot teju no jebkādiem augļiem un dārzeņiem, tāpēc tos var pielāgot dažādām specifiskām diētām (piemēram, cilvēkiem ar alerģijām) vai gaumēm. Tipiskas saldo smūtiju sastāvdaļas ir banāni, melones, arbūzi, zemenes, avenes, mellenes, persiki, mango, nektarīni utt. Tos var kombinēt pēc sirds patikas, pievienojot arī visdažādākos šķidros komponentus. Varat gatavota arī sāļos jeb zaļos smūtijus. Tie ir vēl veselīgāki un barojošāki. Tiem mēdz izmantot spinātus, gurķus, kāpostus, skābenes, dažādus dīgstus, piemēram, kviešu vai zirņu dīgstus utt. Arī zaļajiem smūtijiem var likt klāt augļus, piemēram, bumbierus vai ananāsus. Vēl smūtijiem ļoti labi klāt iet riksi un sēklas. Kā jau minējām, lieliski derēs čia sēklas, godži ogas, kā arī dažādi rieksti, piemēram, sasmalcināti valrieksti, lazdu rieksti, Brazīlijas rieksti utt. Arī žāvētie augļi, kā, piemēram, dateles, žāvētas vīģes, sukādes utt., būs lielisks papildinājums dažādiem smūtijiem. Atcerieties, ka smūtijiem neliek klāt cukuru, vai citus mākslīgus saldinātājus. Tas tikai padarīs to neveselīgāku un sabojās tā dabisko garšu.

Smūtiju gatavošanas iespējas ir teju bezgalīgas. Ir vien vajadzīgs blenderis un jūs varēsiet ievērojami uzlabot savu uzturu un līdz ar to arī veselību, ļoti garšīgā un baudāmā veidā. Izmēģiniet kādu smūtiju un jūs sapratīsiet, kāpēc cilvēki par tiem ir sajūsmā.